Baltimaade üliõpilasliitude ühenduse kohtumine Lätis

8.-10. septembril külastasid Eesti Üliõpilaskondade Liidu juht Katariina ning kommunikatsioonijuht Arleen lõunanaabreid Riias, kus sai kokku Baltimaade üliõpilasliitude ühendus (BOM). Visiidi eesmärk oli üheskoos käsitleda aktuaalseid poliitilisi teemasid Läti ja Leedu tudengite esindajatega.

BOM on Balti riikide üliõpilasesinduste võrgustik, kuhu kuuluvad peale EÜL-i ka Läti Üliõpilaskond (Latvijas Studentu apvienība) ning Leedu Üliõpilaskond (Lietuvos studentų sąjunga). Sel aastal oli kohtumise fookuses teemaprogramm Students at Risk, mis hõlmab peamiselt ohutsoonidest pagenud tudengite õppe- kui ka elukorraldust Balti riikides ning võimalusi, kuidas meie saaks neid paremini toetada. 

Laupäeva alustasime enda organisatsioonide tutvustamisega ning jagasime omavahel käsitletavaid aktuaalseid teemasid, millega ühendused tööd teevad. Näiteks sarnaselt meiega on ka Läti ja Leedu tudengitele suureks murekohaks ühiselamukohtade puudus, veelgi enam – kui meie murrame pead kallite üürihindadega, siis Lätis on raske jõuda korteriomanikuni, kes oleks seadusekuulelik ning ei petaks hindadega.

Kohtusime ka kolme ukrainlasest tudengiga, kes on pidanud sõja eest pagema Lätti ning alustama enda elu justkui nullist, pöörates enda elu pea peale – neid ümbritsesid võõrad inimesed, võõras keel ja kultuur ning süsteemitu õppe- ja elukorraldus. Kuulasime üksikasjalikult nende isiklikke kogemusi ning arutasime võimalike lahenduste üle, mis nende sulandumist uude keskkonda soodustaks. Eriti puudutas meid nende tsitaat: 

,,Sometimes it’s easier to go to Ukraine for healthcare.”

Kuulnud kõiki külalisesinejaid, oli aeg luua osalejate-vaheline aruteluruum, et üheskoos kinnistada päeval kuuldud probleeme ning murekohti, mille kallal meie, üliõpilaste esindajad, saame tööd teha. Et maksimeerida BOM-i kasumlikkus, koostasime ühise resolutsiooni, mis kirjeldab riskirühmadesse kuuluvate tudengite valupunkte, nende algeid, pakkudes edasi tegutsemiseks vajaminevaid suuniseid.

EÜL-i juht Katariina võtab kohtumise kokku nii: “Meie ajalugu on Balti riikidega tihedalt põimunud ning ka meie tulevikunägemused ja eesmärgid kõlavad ühtemoodi – sellest tulenevalt on koostöö nendega mugavam ning samas väga oluline.  Kohtumine kinnitas, et meie väljakutsed on sarnased ning üheskoos saame astuda julgeid samme edasi – selle asemel, et igaüks peaks iseseisvalt jalgratast leiutama.”

Arleeni, EÜL-i kommunikatsioonijuhi jaoks oli kohtumine äärmiselt silmiavardav ning ka inspireeriv. “Hoolimata meie erinevatest taustadest, ühendab meid kõiki kirg hariduspoliitika edendamises, mis on oluline unistuste ja soovide elluviimiseks”. Samuti oli Arleen tänulik sõjapõgenikele Ukrainast, kes nõustusid nii avatult ja haavatavalt enda lugu jagama.